Swimmers play it cool in the pool

Campbell River's Salmon Kings beat the heat with medal haul at Nanaimo invitational meet

Katie Revoy of the Campbell River Salmon Kings swims to gold in the 50-metre butterfly at the Nanaimo White Rapids invitational meet last weekend.

It was a heatwave in Nanaimo last weekend, and the Salmon Kings were on fire at the 49th Annual Nanaimo White Rapids Swim Club Invitational Meet at the Kin Outdoor Pool.

The Campbell River summer swim club had 16 athletes compete, with great results.  The Nanaimo swim meet is very well attended, with some clubs from the mainland participating, because of the format used.  Heats are timed, with the top 6 swimmers in each division qualifying for a finals race in the same event at the end of the day. This is very similar to how the Vancouver Island Regionals meet is run. The stakes are high as the top three competitors in each event win medals and fourth through sixth win ribbons. Many of the Salmon Kings came home with some great hardware.

Trinity Atherton (girls 6 & under) – 3rd 50 Free.

Mattias Beck (boys O Cat 1) – Gold 50 Free, Silver 50 Back, Silver 50 Breast, Silver 50 Fly, Bronze 100 Free.

Ava Defert (girls Div 2) – 11th 50 Breast, 14th 50 Fly, 18th 100 IM, 20th 100 Free, 24th 50 Back, 29th 50 Free.

Emilie Diemer (girls Div 3) – 6th 50 Breast, 15th 100 IM, 25th 100 Free, 26th 50 Fly, 26th 50 Back, 27th 50 Free.

Jocelyn Diemer (girls Div 5) – Silver 200 IM, Silver 100 Fly, Bronze 50 Fly, Bronze 100 Breast, 4th 100 Free, 8th 50 Free.

Chloe Dobrinsky (girls Div 5) – 16th 100 Free, 17th 100 Breast, 24th 50 Free

Kobe Koizumi (boys Div 2) – 8th 50 Breast, 9th 50 Free, 15th 50 Back

Elizaveta Macdonald (girls Div 3) – 6th 50 Fly, 10th 100 Free.

Avery Moskal (girls Div 4) – Gold 100 Back, Silver 100 Breast, 6th 50 Free.

Kiersten Padington (girls Div 7) – 7th 50 Free, 5th 50 Fly (prelims)

Taylor Padington (girls Div 8) – Gold 50 Fly, Gold 50 Free, Silver 200 IM, Silver 100 Breast.

Sydney Percevault (girls Div 3) – 10th 50 Fly, 11th 50 Back, 12th 100 Free, 17th 50 Free, 20th 50 Breast.

Jessica Revoy (girls Div 4) – 7th 100 Back, 8th 200 IM, 8th 50 Fly, 12th 100 Free.

Katie Revoy (girls Div 2) – Gold 50 Fly, Silver 100 IM, 4th 100 Free, 4th 50 Back (prelims).

Jesse Shade (boys O Cat 2) – Silver 200 IM, Silver 50 Fly, Silver 100 Back, Silver 50 Free, Silver 100 Free.

Maria Villarroel (girls O Cat 1) – Bronze 50 Free, Bronze 100 Free.