Dillon Harris rails a berm as fellow Campbell River rider Tyler Neil (40) gives chase during spring series racing at Campbell River Motocross Track Sunday

Motocross welcomes BC championship series

Provincial series Round 2 to roll at Campbell River track Aug. 1-2

A reduced field of riders wrapped up the Vancouver Island Motocross Association Spring Series in Campbell River on a hot, dry weekend, but a much bigger show is expected when the BC Championship Series visits town Aug. 1-2.

Local riders Levi Reimer and Jeff Banks won their respective classes unopposed in Round 10 of the the VIMX Spring Series, held June 28 at Campbell River Motocross Track.

Ashton McCay of Campbell River and Mathew Dobler of Black Creek added runner-up finishes. Campbell River’s Tyler Neil placed third in both the Youth and Intermediate MX-2 divisions, and fellow local riders Mason Couture, Ryan Brett and Dillon Harris also placed third in their respective division.

Despite the low turnout, the event drew riders from clubs across Vancouver Island and Salt Spring Island, as well as the Okanagan Valley and even one competitor from Fort McMurray, AB.

The Campbell River Motocross Association will team with VIMX to host Round 2 of the BC Championship series at the local track Aug. 1-2. An $800 prize purse donated by Gas-N-Go for the Pro class is expected to provide an incentive to bolster the field of riders for the premier competition.

More info is available at vancouverislandmx.com.

 

VANCOUVER ISLAND MOTOCROSS

Spring Series Round 10

At Campbell River Motocross Track

 

50cc (4-6 years)

1. Layne Donaldson, Nanaimo (2,1); 2. Parker Cutler, Nanaimo (1,3); 3. Mason Couture, Campbell River (4,2); 4. Jakoby Giannakos, Nanaimo (3,0); 5. Cash Halkyard, Courtenay (0,4).

50cc (7-8 years)

1. Evan Donaldson, Nanaimo (1,1); 2. Ashton McCay, Campbell River (2,2); 3. Maxtin Northey, Port Hardy (3,3); 4. Raymond Williams, Nanaimo (4,4); 5. Jaden Moria, Nanaimo (6,5); 6. Ryler Smith, Port Hardy (5,6); 7. Kayla Welsh, Victoria (7,7).

65cc Peewee B

1. Kale Hunt, Port Hardy (1,1); 2. Mason Northey, Port Hardy (2,2); 3. Maxtin Northey, Port Hardy (3,3); 4. Marcus Drake, Campbell River (4,4); 5. Madi Brett, Campbell River (5,5).

65cc Peewee

1. Jeff Trumble, Victoria (1,1); 2. Mathew Dobler, Black Creek (2,2); 3. Ryan Brett, Campbell River (3,3); 4. Charley Roberts, Port Alberni (4,4); 5. Hayden Peck, Nanaimo (5,5); 6. Mason Peck, Nanaimo (6,6); 7. Tally Gavel, Campbell River (8,7); 8. Ashton McCay, Campbell River (7,0).

85cc (7-11 years)

1. Drake Richmond, Port Alberni (1,1); 2. Cameron Bradley, Salt Spring (2,2); 3. Damien McLaughlin, Nanaimo (3,3); 4. Ryan Fawbert, Gold River (4,4); Mathew Dobler, Black Creek (5,5).

85 cc (12-16)

1. Kolten Pieters, Nanaimo (1,1); 2. Garrett Horsman, Gibsons (2,2); 3. Wyatt Soderstrom, Lantzville (3,3); 4. Brandon Loyst, Black Creek (5,4); 5. Brody Laderoute, Black Creek (4,6); 6. Hunter McLellan-Taylor, Campbell River (6,5); 7. Oriana Fraser, Ladysmith (7,0).

Intermediate MX-2

1. Daniel Vanderbasch, Victoria (2,1); 2. Dylan Hansen, Port Alberni (1,2); 3. Tyler Neil, Campbell River (3,3).

Junior GP

1. Brody Schmidt, Port Alberni (2,1); 2. Brandon Johnson, Salt Spring (1,3); 3. Dillon Harris, Campbell River (3,2); 4. Tanner Meyland, Crofton (4,4); 5. Eric Albertson, Fort McMurray, AB (7,6); 6. David Bradley, Salt Spring (9,5); 7. Elias Young, Courtenay (5,0); 8. Wyatt Youland (Duncan) (6,0); 9. Chris Kulhawy, Ladysmith (8,0); 10. Ryan Cornbill, Sooke (10,0); 11. Dave Mouat, Kamloops (11,0).

Junior MX-1

1. Brandon Johnson, Salt Spring (2,1); 2. Brody Schmidt, Port Alberni (1,2); 3. Tanner Meyland, Crofton (3,4); 4. Dillon Harris, Campbell River (5,3); 5. Joey Parks, Nanaimo (4,5); 6. Eric Albertson, Fort McMurray, AB (6,7); 7. Elias Young, Courtenay (0,6).

Junior MX-2

1. David Bradley, Salt Spring (1,1); 2. Ryan Cornbill, Sooke (2,2); 3. Darren Jenkins, Parksville (4,3); 4. Chris Kulhawy, Ladysmith (3,4); 5. Levi Reimer, Campbell River (0,5).

Junior MX-3

1. Levi Reimer, Campbell River (1).

Ladies

1. Oriana Fraser, Ladysmith (1,1); 2. Melanie Mihoc, Nanoose Bay (2,2).

Plus 40

1. Paul Hansen, Port Alberni (1,1); 2. David Maloney, Nanaimo (2,2); 3. Dion Klassen, Nanaimo (3,3); 4. Grant Blair, Courtenay (4,4); 5. Mike Voysey, Port Alberni (5,5).

Super Mini

1. Joey Parkes, Nanaimo (1,1); 2. Michael MacDonald, Port Hardy (2,2); 3. Cameron Bradley, Salt Spring (4,3); 4. Damien McLaughlin, Nanaimo (6,4); 5. Wyatt Soderstrom, Lantzville (7,5); 6. Drake Richmond, Port Alberni (3,0); 7. Kolten Pieters, Nanaimo (5,0).

Vet Junior

1. Dave Mouat, Kamloops (2,1); 2. Shawn Aigner, Nanaimo (1,3); 3. David Maloney (3,2); 4. Dustin Whiteside (5,4); 5. Mike Voysey, Port Alberni (4,0).

Vet Master

1. Jeff Banks, Campbell River (1,1).

Youth

1. Dylan Hansen, Port Alberni (2,1); 2. Daniel Vanderbasch, Victoria (1,2); 3. Tyler Neil, Campbell River (3,3).