Seever Rondquist throws for first place in Men’s 16-17 Javelin with a distance of 54.30 m.

Local track competition revived

The Campbell River Comets Track and Field Club had a great showing at this meet

The Inaugural CCCP Speed & Power Track and Field Meet was held at the Vanier Oval of the Comox Valley Sports Centre this past Saturday.

After several years without a local track meet, the newly resurfaced Vanier track was the perfect location for this competition.  It was a one day event co-hosted and run by the four local track clubs, the Campbell River Comets, Campbell River Christian School, Comox Valley Cougars and Powell River, thus the name “CCCP”.  Although it was a combined effort of the coaches, officials, volunteers, athletes and parents, there were a few individuals from Campbell River that were integral in the success of this track meet.  Comets Coach Dave Ashcroft, Comets Coach Vince Sequeira and C.R.Christian School Coach Kathy Andrews took on the lion’s share of organizing and running the entire meet.  From coordinating the many necessary officials, gathering the equipment for all the events and organizing volunteers while still coaching and encouraging the athletes, these individuals went above and beyond to make it happen.

The Campbell River Comets Track and Field Club had a great showing at this meet.  There were amazing numbers of top ten finishes and Personal Bests achieved.

Some standout performances included:

 

Seever Rondquist (men’s 16-17)  1st Javelin and 1st Shot Put

Heather Mudie (women’s 16-17)  1st Shot Put, 2nd Hammer and 2nd Long Jump

Zack Mudie (men’s 14-15)  2nd Hammer

Trent Perras (boys 12)  1st Discus and 3rd Shot Put

Laure Minfray (girls 9)  1st 100m

Mairin Shields-Brown (women’s 16-17)  1st Long Jump and 2nd 200m

Antoine Minfray (men’s 14-15)  1st 200m Hurdles and 2nd 1200m

Marcus Savery (men’s 16-17)  2nd Long Jump and 2nd 400m Hurdles

Menoa Brennan (boys 12)  2nd Long Jump

Marcus Shankar (boys 12)  2nd Shot Put, 3rd High Jump, 3rd 1200m and 3rd 200m Hurdles

Emily Milne (girls 12)  3rd 200m

Jessica Revoy (girls 13) 3rd Javelin

Brayden Hues (boys 13)  2nd 200m and 2nd 300m

Lacie Simmons (girls 10)  1st Shot Put, 1st 60m Hurdles and 2nd Long Jump

Fergus Hall (boys 13)  1st 100m, 1st 200m, 1st 300m, 1st Discus, 2nd Shot Put, 3rd Javelin and 3rd Long Jump

Luca Mastranelo (men’s 16-17)  2nd Shot Put, 2nd Hammer and 3rd Discus  (Luca is an exchange student from Germany who became a Comet for the year!)

Brynn Hawkins, Ushwya Brennan and Katie Revoy also had great results and Personal Bests in their events.